Генетична терапія відновила нюх у мишей

Генна терапія може полагодити дефекти нюху в мишей, вирішуючи проблеми із волоскоподібними структурами нюхових нейронів, доповідають цього тижня дослідники у Nature Medicine (1). Дослідження показує, що відхилення у цих структурах (війках) можна вилікувати, проте як застосувати отримані результати на інших органах залишається неясним.

Війки можна знайти на поверхнях різних типів клітин і вони можуть виконувати різні функції, включно із чуттєвим сприйняттям, рухом та клітинною сигналізацією. Порушення війок внаслідок генетичних мутацій може спричинити виникнення кіст у нирках та печінці, появу додаткових пальців, збільшення ваги, сліпоту та втрату волосся у ссавців.

Мутації та клітинні механізми, задіяні у таких патологіях війок добре вивчені, проте «досі для терапії було зроблено порівняно мало», каже голова дослідження Джефрі Мартенс, фармаколог із Мічиганського університету в Енн-Арбор.

Мартенс та його колеги використовували мишей, у яких мутований білок спричиняв ефекти, схожі на полікістоз нирок у людей. Мутація цього білка під назвою інтрафлагеларний транспорт 88 (IFT88) порушує експресію та функцію війок, спричинюючи неправильний ріст, додаткові пальці, сліпоту та відхилення у головному мозку (2). Ці миші, названі мишами полікістозу нирок Оак Рідж (ORPK mice) помирають у ранньому підлітковому віці.

Через те, що дисфункція нюху є загальним результатом патології війок, дослідники зосередилися на нюхових нейронах мишей ORPK. У здорових мишей із нюхових нейронів виростають численні війки, проте у мишей ORPK було менше війок, крім того, вони були коротшими і гірше сформованими. Як і очікувалося, ці миші також мали погіршене відчуття нюху.

Для того, щоб виправити цей дефект, автори включили функціональний білок IFP88 у аденовірус та ввели вірус у носи мишей ORPK. Таке введення відновило нормальну кількість війок та їхню структуру, а також і нюх.

Через те, що миші ORPK помирають у молодому віці, автори не могли провести поведінкові тести на дорослих мишах, проте вони відкрили, що новонароджені мишенята із введеним IFP88 краще смоктали та годувалися — обидва процеси пов’язані із нюхом. Миші ORPK зазвичай у віці трьох тижнів досягають лише чверті від розміру здорових мишей, проте мишенята, що пройшли лікування мали вагу, більшу на 60%.

Демонстрація того, що патологія війок може бути вилікувана вражає, каже Джозеф Глісон, нейрогенетик із Каліфорнійського Університету в Сан Дієго, проте незрозуміло, чи результати нюхової системи передаються на інші органи. Нюхові нейрони відновлюються, чого не можна сказати про інші клітини, уражені патологією війок, а деякі дефекти можуть залишитися, якщо війки не будуть правильно працювати під час розвитку, каже Глісон.

Мартенс каже, що досяжність нюхових нейронів буде перевагою у передачі цих результатів до клінік — генетичну терапію можна проводити простою ін’єкцією чи навіть назальним спреєм. Глісон запитує, чи відсутність нюху аж настільки тривожить пацієнтів, щоб вони звернулися до генетичної терапії, яка може бути ризикованою, включно із вірусним вектором поширення на клітини, що не мають бути задіяні в цьому, а також неточною відповіддю імунітету. «Більшість людей навіть не знає, що не має нюху»,— каже він.

Проте Мартенс сподівається, що його результати колись все ж таки можна буде поширити і на інші органи. «Я хотів би побачити, як їх використовують для лікування сліпоти або дисфункції нирок»,— каже він.

You may also like...