Вакцинація проти аутоімунних захворювань

Біологи з інституту Вейцмана змусили імунну систему тварин боротися з хворобою, пов’язаної з помилками в роботі самої ж цієї системи. Для віртуозного обману організму автори застосували синтетичні речовини, що наслідують природні.
Група під керівництвом професора Ірит Саги  навчилася контролювати активність в організмі матриксних металопротеїназ (MMP).
Ця група ферментів грає велику роль в загоєнні ран, перебудові тканин, міграції та мобілізації клітин, створенні нових кровоносних судин, диференціації клітин і апоптозу. Але у випадку неправильної роботи ці ж білки сприяють розвитку аутоімунних захворювань, а також злоякісних пухлин, пояснює EurekAlert.
На початку дослідники пробували конструювати речовини, націлені проти самих MMP, але виявилося, що такі препарати – занадто груба зброя з важкими побічними ефектами. Тим часом в організмі є природний механізм контролю – ендогенні інгібітори металопротеїназ (TIMP). На жаль, відтворити ці дуже складні з’єднання штучно виявилося неможливо.
Експериментатори  придумали обманний хід: вони вирішили навчити імунну систему піддослідних тварин посиленому придушення MMP.
На кожному такому ферменті є активна ділянка – іон цинку, оточений трьома гистидинового пептидами. Саме цей фрагмент MMP дізнається і блокує собою інгібітор TIMP
Ізраїльтяни створили штучну версію цинк-гистидинового комплексу, взявши за основу будова конкретної металлопротеінази MMP9.
Коли вчені ввели ці маленькі молекули мишам, тварини виробили імунну відповідь на MMP. У крові гризунів виявилися нові антитіла. Вони не копіювали точно, але були дуже схожі за структурою на з’єднання TIMP.
Новачків біологи охрестили металлотілами. Аналіз будови цих молекул показав, що вони повинні працювати аналогічно TIMP – блокувати активний центр небажаного ферменту.
Далі з’ясувалося, що вироблені тваринами металлотіла діяли досить вибірково – лише проти MMP9 і MMP2. А це якраз на руку потенційної терапії, завдання якої – знизити активність суворо певних ферментів.
Для остаточної перевірки ідеї автори роботи викликали у мишей запальне захворювання, яке імітує хвороба Крона (вважається, що вона має аутоімунну природу). У звірків, що пройшли імунізацію за допомогою синтетичних молекул, симптоми хвороби не з’явились.
Так біологи показали, що молекулярна мімікрія спонукає організм налаштувати свою імунну систему на боротьбу з ферментом, надлишок якого веде до аутоімунних захворювань.

You may also like...